Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 

W E L L N E S S    C E N T R U M   -   S A U N A    T O M A

FÍNSKA   SAUNA :

Saunovanie uvoľňuje nervové napätie, prináša psychickú a fyzickú relaxáciu a regeneráciu síl. Sauna dokáže uviesť telo a myseľ do harmonického a rovnovážneho stavu, je  prameňom mladosti, pomáha posilňovať krvný obeh, skvalitňuje činnosť srdca a oživuje pleť.

Liečivé účinky saunovania sú známe už od nepamäti:

 

 • Saunovanie má predovšetkým výborný preventívny účinok. Pri pravidelnom saunovaní sa vytvorí odolnosť voči viróznym infekciám dýchacích ciest.
 • Horúci vzduch v saune vyvoláva potenie a vylučovanie škodlivých látok, otvára póry pokožky, zlepšuje jej prekrvenie, pružnosť a vzhľad.
 • Zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo, baktericídne a zabíja roztoče ktoré žijú na ľudskom tele (len dvakrát v živote je vaše telo úplné zbavené roztočov, keď sa narodíte a keď vyjdete zo sauny), vďaka čomu sauna pomáha aj proti rôznym alergiám, ekzémom, kvasinkovým a hubovým infekciám, akné a kožným chorobám.
 • Má preukázateľne liečivé účinky pri astme, zápaloch a alergiách dýchacích ciest.
 • Pôsobí upokojujúco, uvoľňuje dušu i telo, prináša psychickú i fyzickú relaxáciu, odstraňuje psychické vypätie prejavujúce sa nespavosťou, nervozitou, stavmi úzkosti, vyčerpanosťou, bolesťami hlavy, kĺbov a pod.
 • Prispieva k získaniu dokonale čistej pokožky s viditeľným kozmetickým efektom, uvoľneniu a sviežosti s povzbudením mnohých životných funkcií, zlepšeniu telesnej koordinácie, atď.
 • Z liečebného hľadiska má saunovanie podporný význam. Je známe využívanie aromaterapie (pri liečbe horných dýchacích ciest, pri poruchách pohybového ústrojenstva, pri nespavosti), sauna sa využíva na prehriatie kĺbov pri niektorých ortopedických diagnózach, pri niektorých klimakterických problémoch, atď.

 

Sauna však  nie je vhodná pre všetkých. Je vhodná len pre osoby, ktorým neboli zistené príznaky žiadneho závažného ochorenia (akútneho alebo zhoršeného chronického). Chorý by sa pred návštevou sauny mal poradiť so svojím lekárom. Niektoré ochorenia do sauny vôbec nepatria (akútne zápaly, niektoré kožné ochorenia, kontraindikované gynekologické problémy, degeneratívne ochorenia a pod.).  Kvôli vysokým teplotám je prísne zakázaná epileptikom, pacientom s ochoreniami obličiek, so srdcovo-cievnymi problémami, vysokým krvným tlakom, chorobami pľúc a ľuďom trpiacim zápalmi kĺbového aparátu. Návštevu sauny neodporúčame ani pri virózach, horúčkových stavoch alebo zápalových ochoreniach, u žien v období menštruácie alebo tehotným.

 

INFRA   SAUNA :

Infra sauna je vhodná pre osoby, ktoré sa liečia s krvným tlakom, alebo ťažko znášajú vysokú teplotu v klasickej saune. Infračervený tepelný systém je v zahraničí nazývaný „domácim lekárom“, pretože vedie k veľmi účinnej detoxikácii organizmu a liečbe nášho tela pri teplote do 60 °C.

Liečivé účinky saunovania v infra saune:

 

 • Zvyšuje rozpínavosť tkaniva
 • Ihneď znižuje stuhlosť končatín, kĺbov a chrbtice
 • Znižuje svalové napätie, mierni bolesti, stimuluje krvný obeh
 • Pôsobí pri liečbe chorobných zápalových procesoch kože
 • Vhodný doplnok pri redukcii váhy (za 30 min. spáli až 600 cal)
 • Súčasťou prípravy športovcov pred aj po záťaži
 • Účinná relaxácia a regenerácia organizmu

 

MASÁŽE :

Masáž je holistickou terapiou. Jej efekt je viditeľný nielen na tele ale poskytuje  aj psychickú relaxáciu a doslova  očistu  duše od každodenného stresu a množstva povinností západného štýlu  života.

Efekt masáže je podmienený nielen typmi hmatov, ale taktiež ich postupnosťou, rýchlosťou a hĺbkou. Masírovanie zvyšuje cirkuláciu krvi a lymfy, čím podporuje krvný obeh a odstraňovanie toxických látok. Práve priamy mechanický efekt rytmického stláčania a kombinácií hmatov dramaticky rozprúdi krv v unavených a oslabených tkanivách. Teplo,  ktoré  vzniká trením rozširuje kapiláry a ešte viac zvýrazní prekrvenie tkanív. K ďalšiemu zvýšeniu prekrvenia dochádza reflexne dráždením receptorov dostredivých nervov. Práve pri masáži dochádza aj k vzdialenému vyplavovaniu neurotransmiterov a lokálnych hormónov, ako napríklad endorfínov, pričom tieto pôsobia analgeticky a ukľudňujúco. Lokálnou zmenou svalového napätia dochádza k povoleniu svalov, uvoľňujú sa stuhnuté kĺby a utišuje sa bolesť, dochádza tak k celkovému pocitu uvoľnenia a dobrej pohody.

 

Liečivé účinky masáže:

 

 • Nervová sústava – táto pozostáva z mozgu a miechy a množstva odstredivých a dostredivých vlákien po celom tele. Po celom tele sa nachádzajú milióny nervových zakončení, ktoré ovplyvňujú telesné funkcie ako aj mentálny stav. Hĺbkou použitých masážnych pohybov sa nervové zakončenia môžu stimulovať alebo utlmovať, v závislosti od požadovaného efektu.
 • Koža – Masáž spôsobuje exfoliáciu odumretých kožných buniek na povrchu, čím sa posilňuje koža a zlepšuje sa jej regenerácia. Zrýchlenie krvného obehu v koži udržiava kolagénové vlákna a tým zachováva elasticitu a silu kože. Reflexne stimuluje mazové a potné žľazy, ktoré spolu s použitými emulziami zlepšujú kvalitatívne vlastnosti kože, udržiavajú ju hebkú a jemnú.
 • Svaly – Zvýšeným prekrvením svalov pri masáži dochádza k odplavovaniu odpadových látok, mechanické hnetenie svalov povoľuje kontrahované vlákna a zlepšuje svalový tonus. Pravidelnou masážou sa hoja zhmoždené svaly a výrony, odstraňujú sa kŕče spôsobené metabolitmi, obnovuje sa pohyblivosť svalov. Reflexne masáž pôsobí na povolenie neustále kontrahovaných a unavených  svalov najmä v oblasti krížov, lopatiek a krku. Masáž pred cvičením pomôže uvoľniť a rozcvičiť svaly, po cvičení ukľudní boľavé kĺby.
 • Krvný obeh a lymfatický systém – Masáž rozširuje kapiláry a tým posilňuje lokálny krvný obeh. Práve zlepšeným lokálnym krvným obehom sa k bunkám dostane dostatočné množstvo kyslíka a ďalších látok, ktoré bunky potrebujú na život a na produkciu látok, zabraňujúce oxidačnému stresu. Odchádzajúca krv pritom odvedie množstvo splodín metabolizmu. Lymfatická sústava zbiera z medzibunkových priestorov odpadové látky, baktérie, vírusy a toxíny, ktoré nie je možné odviesť krvným obehom. Tieto sa cestou filtrujú v lymfatických uzlinách, kde sa pri kontakte baktérií a vírusov s lymfocytmi aktivuje imunitný systém. Na rozdiel od krvného obehu, ktorý je poháňaný srdcom, lymfatický žiadnu dedikovanú pumpu nemá a je odkázaný na činnosť svalov, ktoré striedavo sťahujú jednotlivé úseky lymfatických ciev čím spôsobujú tok lymfy. Masáž je dôležitým prostriedkom urýchlenia toku lymfy, pretože povzbudzuje efektívnejšie filtrovanie a vylučovanie odpadu po celom tele.
 • Trávenie – Masáž mobilizuje tráviacu sústavu, zlepšuje asimiláciu a vylučovanie, pomáha pri nadúvaní a zápche. Zažívacie ťažkosti sú spôsobené sympatikovým systémom autonómneho nervového systému, ktorý je aktivovaný stresovými situáciami.  Telo je stavané na krátke obdobia stresu, kedy dochádza k aktivovaniu útočných a obranným systémov tela na úkor „na boj nepotrebných“ – čiže dochádza k presunu krvi zo žalúdka a čriev do svalov a mozgu. Práve kontinuálny stres dnešného životného štýlu spolu s potravinovými návykmi predstavujú pre žalúdkovo črevnú sústavu veľký problém. Redukciou stresu a napätia, ku ktorej  dochádza pri masáži, sa obnovuje správna činnosť tráviacich orgánov.

 

 JACUZZI :

Podstatou pozitívnych účinkov hydroterapie je optimálna teplota vody, vztlak vody a cielené prúdenie.


Hydroterapia posilňuje krvný obeh, znižuje krvný tlak, uvoľňuje svaly a stimuluje imunitný systém. Taktiež pôsobí prospešne na psychiku človeka - odbúrava napätie, úzkosť aj depresiu, zvyšuje obranyschopnosť organizmu, navodzuje pocit eufórie, relaxácie a pokoja, stimuluje tvorbu endorfínov, čím urýchľuje úľavu od bolesti a únavy. Vírivé bazény Vám pomôžu uvoľniť sa a cítiť sa oveľa lepšie a vyrovnanejšie.